Pane tähele! Varsti enam näol happeid kasutada ei saa

Hapetel on nahale terve rida positiivseid mõjusid. Aga happed pole ideaalne lahendus aastaringseks kasutamiseks. Mis kasu hapetest on ja miks need suve eel kappi tuleks peita?

 

 

Hape kui nimetus võib kõlada hirmutavalt, kuid nahahoolduses on need ühed väga kasulikud tööriistad. Tänapäeval on koduses kosmeetikas kasutusel kolme tüüpi happeid. Naharakkude uuendamine ja naha värskendamine on kõigi ühine nimetaja, kuid kolmel happetüübil on ka teatud erinevused.

Foto: Pinterest

AHA happed on üsna universaalsed

 

AHA hape (alfahüdroksühape) on keemiline koorija, mis toimib naha pindmises kihis. Lihtsamalt öeldes eemaldab AHA naha pindmisi kahjustunud rakke, pakkudes head lahendust näiteks päikesest kahjustunud naha taastamiseks. AHA helendab pigmendilaike ja ühtlustab naha jumet. Ühtlasi käivitab see nahas kollageeni tootmise ja mõjub seetõttu ka kortse siluvalt.

 

Kuna AHA hapete toime on võrdlemisi leebe, sobivad need praktiliselt kõigi nahatüüpide puhul.

 

 

BHA happed on kangemad

 

BHA hape (beetahüdroksühape) töötab lisaks naha pealmisele kihile ka pooride sees, seega naha sügavamas kihis. Tänu oma antibakteriaalsele ja põletikuvastasele toimele sobib BHA probleemsele nahale, sh aknele kalduva naha korral. Et BHA hapete üks eesmärke on pooride ahendamine ja rasu tootmise kontrollimine, võivad need paraku mõjuda nahka kuivatavalt.

 

Tundlik nahk BHA happeid liiga edukalt ei talu. Võrreldes AHA hapetega võib happe nahale kandmisel tekkiv kipitustunne olla tugevam ja nahk võib liigselt kuiveneda.

 

PHA happed on kõige leebemad

 

Õnneks ei pea hapete positiivsetest mõjudest loobuma ka tundliku naha korral. Juba mõned aastad on kosmeetikamaailmas kasutusel olnud PHA happed (polühüdroksühape), mida nimetatakse ka AHA hapete järgmiseks põlvkonnaks.

 

PHA happe suurim erinevus võrreldes AHA happega on molekulide suurus. PHA molekulid on suuremad, mistõttu töötavad need veelgi pindmisemal kihil kui AHA happed, kaotamata seejuures oma tõhusust. Lisaboonusena on PHA hapetel niisutav mõju, mis aitab naha sära ja kauni jume saavutamisele veelgi rohkem kaasa.  

 

PHA happed on nii leebed, et sobivad kõigile – ka juhul, kui sul on probleeme rosaatsea või ekseemiga. Samuti on need turvaline valik rasedatele naistele ja imetavatele emadele.

 

Päike ja happed kokku ei sobi

 

Kerge kihelus ja kipitus hapet sisaldava kosmeetikatoote pealekandmisel on tavaline (ja normaalne), kuid tõsisemate kõrvalmõjude korral nagu naha ketendamine, tugev punetus ja sügelus peaks liikuma leebema happe juurde.

 

Üks välistus on hapete kasutamisel aga kindel. See on tugev päikesekiirgus. Kuna hape koorib nahka, eemaldab see ka osa kaitsekihist, mis nahka päikese eest kaitseb. Seetõttu on mõistlik happeid sisaldavaid kosmeetikatooteid kasutada perioodil, mil päikest on veel vähe. Sügisel, talve ja varakevadel.

 

 

Kui soovid happeid kasutada ka päikselisemal perioodil, veendu kindlasti, et kaitsed nahka õue minnes kõrge SPF-i sisaldusega päiksekreemiga.

Eraldi või kombona?

 

Kõrgeima efektiivsusega hape on tavaliselt müügil seerumi kujul. Startlani e-poes on saadaval Dr. Schelleri kooriv seerum, mis sisaldab nii AHA kui PHA happeid. Kuna Dr. Schelleri tootevalik keskendub looduslikule apteegikosmeetikale, võid ka seerumi puhul kindel olla, et happed on looduslikku päritolu. Kasuta seerumit 1-3 korda nädalas, lastes sel korraga mõjuda 10 minutit ja pese seejärel hoolikalt maha.

 

Dr. Scheller AHA/PHA hapetega kooriv ja siluv seerum

Hapete puhul on tavaline ka nende muudesse toodetesse integreerimine. Meie e-poes on saadaval BioVegane’i Papaia sari, mille kõik kolm looduslikku toodet sisaldavad AHA happeid. Saad nahka koorida happemaskiga, teostada igapäevast puhastust AHA happeid sisaldava näotoonikuga või võtta kasutusele 24 h kreemi, mis sisaldab samuti kortse siluvaid ja naharakke uuendavaid AHA happeid.

BioVegane AHA sära andev geelmask
BioVegane AHA hapetega näotoonik
BioVegane 24h AHA näokreem